Pianka poliuretanowa

Pianka termoizolacyjna poliuretanowa

Pianka poliuretanowa (PUR) oraz jej wyroby są wytwarzane ze spienionej żywicy poliestrowej. Posiadają wiele zalet, jak na przykład właściwości termoizolacyjne, a także i duża wytrzymałość mechaniczne czy też bardzo dobra izolacja akustyczna. Z tych też powodów pianka poliuretanowa znajduje zastosowanie jako materiał budowlany.

Najważniejsze cechy

Taka pianka termoizolacyjna to spieniony poliuretan, który występuje w postaci pianek, otulin czy płyt. Można ją wykorzystać do różnych instalacji. Z takiej postaci poliuretanu wytwarza się otuliny termoizolacyjne ale także i maty, tapety czy specjalne taśmy. Pianka termoizolacyjna tego typu to doskonały materiał do wykonywania czy uszczelniania izolacji cieplnej. Coraz częściej stosuje się ją także do klejenia różnego rodzaju materiałów czy nawet murowania ścian.

Rodzaje

 • zwykła,
 • zimowa,
 • niskorozprężona,
 • dwuskładnikowa,
 • o podwyższonej odporności ogniowej,
 • ekologiczna,
 • o zwiększonej wydajności.

Zastosowanie

Płyty wykonane z pianki termoizolacyjnej stosuje się dziś przede wszystkim do izolacji zewnętrznych ścian, balkonów, dachów, tarasów czy podłóg. Najpopularniejsze płyty poliuretanowe mają od 120 do ponad 200 cm długości i od 50 do ponad 100 cm szerokości. Należy je połączyć ze sobą za pomocą specjalnych zakładek oraz na wpust i pióro. Taka otulina doskonale sprawdzi się do ochrony wszelkich rur instalacyjnych i nie tylko. Ma ona w takim wypadku specjalny kształt, który umożliwia z łatwością założyć je na rurę i połączyć specjalną taśmą spinającą bądź zwykłą samoprzylepną. Ale najlepiej znane i najczęściej stosowane wyroby z tego typu pianki termoizolacyjnej to pianki uszczelniające i montażowe. Można je wykorzystać zarówno do uszczelnienia drzwi i okien plastikowych, jak i drewnianych, a nawet metalowych. Tego rodzaju pianki znajdują zastosowanie również do wypełniania szczelin i uzupełniania ubytków i szpar w warstwach termoizolacji – przede wszystkim takiej wykonanej ze styropianu. Pianka poliuretanowa może zostać użyta także do wyciszania pomieszczeń, ale i ocieplenia wanien stalowych bądź akrylowych oraz brodzików. Można nią uszczelnić również przejścia przewodów i rur instalacyjnych przez strony i ściany.

Właściwości

Elementy wykonane z pianki poliuretanowej są niezwykle łatwe w transporcie, montażu i wszelkiego rodzaju obróbce. Materiał ten jest całkowicie odporny na działanie  pleśni czy grzybów, jest również wyjątkowo nieatrakcyjna dla owadów i gryzoni. Mimo upływu czasu jej właściwości mechaniczne i izolacyjne nie ulegają żadnym zmianom. Izolacja pianką PUR (pianka termoizolacyjna) doskonale poradzi sobie w skrajnie niskich, jak i skrajnie wysokich temperaturach (nawet do -60 do +130 stopni Celsjusza). Można zakupić model palny oraz samogasnący. Jej jedyną wadą jest to, że podczas pożaru wydziela szkodliwe substancje, takie jak tlenek azotu i węgla oraz dwutlenek węgla, dlatego zaleca się stosować piankę samogasnącą.

Izolacja pianką PUR cena

Izolacja pianką PUR kosztuje podobnie jak izolacja za pomocą wełny mineralnej, ale w kolejnych latach pozwala sporo zaoszczędzić. Taka pianka to nie tylko znakomite uszczelnienie wszelkiego rodzaju szczelin i eliminacja tak zwanych mostków termicznych. Z tego powodu, iż nawet po wielu latach izolacja pianką PUR nie zmienia ani nawet nie traci odrobiny swoich właściwości, pozwala na bardzo długi czas zredukować koszty związane z ogrzewaniem i klimatyzacją o nawet 50%.

Podsumowując

Pianka poliuretanowa doskonale sprawdzi się podczas:

 • ocieplania, uszczelniania i wygłuszania ścian działowych oraz dachów;
 • uzupełniania szczelin między płytami nieszczelnej izolacji termicznej budynku;
 • łączenia oraz izolowania dachówek czy paneli ściennych itd;
 • łączenia drewnianych elementów.
_

Jesteśmy dla Ciebie!

Dla Klientów prywatnych i wspólnot mieszkaniowych wykonujemy:

poddasza nowych domów piana PUR

wdmuchiwanie granulatów w stropodachy domów jednorodzinnych i bloków

docieplenia dachów od zewnątrz poprzez natrysk pianki PUR

ocieplenia fundamentów poprzez natrysk pianki PUR

naprawy ocieplenia poddaszy

Dla Klientów biznesowych (firmy) wykonujemy:

docieplenia dachów od zewnątrz poprzez natrysk pianki PUR na halach

płynne membrany dachowe

polimoczniki

Zadzwoń i dowiedz się więcej: